Fredrik Backman - Tady byla Britt Marie

9. října 2018 v 20:37 |  Čtu..


Žánr: román
Nakladatelství: Host
Počet stran: 362
Rok vydání: 2016


Od F. Backmana jsem už jednu knihu četla a to Muž jménem Ove. Příběh se mi líbil a věděla jsem, že bych si ráda přečetla další z jeho knih. Po dlouhé době se mi tak do ruky dostala jeho další kniha. Tentokrát se jmenuje Tady byla Britt Marie. Přiznávám se, koukala jsem hodně na recenze, abych věděla, do čeho jdu. A u této byli slušné pozitivní ohlasy a tak jsem se rozhodla si ji pořídit.

A tak jsem začala číst román o Britt Marie, o vesnici jménem Borg a o tom, jak může pro někoho být důležitý fotbal.

Vše začíná u již několikrát zmíněné Britt Marie, která se díky úřadu práce omylem ocitne ve vesnici jménem Borg. Vesnice, kterou strhla finanční krize, díky které byli zrušeny skoro všechny obchody a kde se stále hraje fotbal. O Britt Marie si každý myslí, že je to otravná bába a věřte mi, mají proč myslet si to. Její den se řídí podle seznamu, který se píše jedině tužkou, aby se přeci dalo v seznamu mazat. Okna leští jedině Faxinem a vše vyčistí jedlá soda. Nehledě na to, že pokud nemáte srovnané příbory ve správném pořadí, jste podle Britt Marie blázen.
Po čtyřiceti letech manželství, opustila manžela a našla si práci v domově mládeže, právě v Borgu a nedobrovolně se stala koučem místních dětí, aniž by věděla cokoli o fotbalu.

Je to opět pěkný a milý příběh o tom, jak se můžete zamilovat, změnit a o nových šancích. Přiznávám se, že mi hlavní hrdinka prvních čtvrt knihy přišla otravná, nesympatická a sama bych ji zakroutila krkem. Postupem si mě ale získala a dokonce s ní poté byla legrace.
Britt Marie je žena, která skoro celý svůj život byla žena v domácnosti a vždy tu byla pro někoho. Pro svou sestru, matku, manžela, jeho děti ale nikdy tu nebyla pro sebe. Ona jediná ve svém životě nebyla ta důležitá. To se ale v Borgu změní, ona se změní. Poprvé v životě si sama složí nábytek z Ikei, kupuje na dluh nebo si kopne do fotbalového míče.

To nejlepší začíná, když se Britt Marie stává koučem místních dětí - Vegy, Omara, Dina.. Najednou všichni zjišťují, že je v Borgu bez Britt Marie vlastně nuda a že jí mají rádi i když je tak otravná svým úklidem, seznamem a předsudky, které samozřejmě nemá..

Na to, že začátek knihy nebyl tak dobrý jak jsem čekala, to kniha v půlce zachránila. Příběh mě více bavil, zaujal, dokonce jsem u něj uronila několik slz a moc se mi líbil konec, jelikož ten jsem čekala jiný (mile překvapil). Pokud se do knihy pustíte, rozhodně dejte příběhu šanci a nezavrhujte knihu po pár stránkách. Ten příběh má své kouzlo a určitě se u něj pobavíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Aires Aires | Web | 10. října 2018 v 19:32 | Reagovat

Pěkně napsaná recenze :) Tuhle knihu si chci už docela dlouho přečíst, tak snad už to brzy napravím a dostanu se k ní :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama