20 Day Book Challenge - Dá se kniha porovnávat s filmem?

25. března 2018 v 10:00 |  20 DAY BOOK CHALLENGEKniha nebo film? Dost běžná otázka, na kterou by každý určitě odpověděl jinak. Někomu se víc líbí knižní verze, jinému zase ta filmová. Ale dají se tyto dva odlišné světy vůbec srovnávat? Každý má přeci své přednosti i nějaké ty mínusy..

Ráda porovnávám film s knihou, pokud tedy ten film byl natočený podle knižní předlohy. Ráda porovnávám, co je lepší, co třeba nezvládli dobře podat nebo v čem se od sebe liší. I když je to vlastně stejný příběh, stejné postavy, tak kniha i film to vypráví odlišně. Někdy se film vydaří natočit lépe, než je napsaná kniha a naopak, což podle mě bývá častější, se film nikdy nevyrovná té knižní předloze.A proto bychom podle mě, i když je to těžké, neměli filmy natočené podle knih tolik srovnávat a pitvat, zda je do detailu stejný. Měli bychom je brát jako dva odlišné světy, čímž podle mě i jsou.
Ale proč je tedy kniha většinou brána jako ta lepší? Myslím, že čtenáři asi tuší..

Přestože film bude vydařený, bude se držet knižní předlohy, tak kniha bude mít vždy na vrh. V knize kromě vyprávěného příběhu víte, jak se daná postava cítí, co si myslí a to ve filmu nenajdete. Nebudete tam mít titulky, co si myslí zrovna hlavní hrdinka nebo jaké má pocity. V knize si to můžete přečíst, autor vám dá nahlédnout do její hlavy, jejích myšlenek.
V knize budete mít rozsáhlejší popis míst, které ve filmu nejspíše jen přelétnete kamerou a vlastně pořádně nic neuvidíte. V knize můžete najít různá fantastická stvoření nebo světy, které jsou tak detailně popsané, že je ve filmu sotva dokáží přesně vytvořit. Vaše fantazie je obsáhlejší než nějaké filmové kulisy a proto má kniha většinou vždy navrch, pokud samozřejmě je skvěle napsaná a nebude to nějaký brak.


Ale to je přesně to porovnávání, díky kterému pak říkáme: ,,Ten film za nic nestojí, kniha byla lepší.'' ,,V knize to bylo takhle ale ve filmu to chybělo..'' nebo naopak ,,Viděl jsem film, proto nemusím číst knihu..'' ,,Film se mi líbil víc, kniha byla děsná..'' ,,Film je přeci podle knihy, tak proč číst knihu?''

Jen málokdy si řekneme nebo uvědomíme, že přeci film a kniha jsou rozdílné i když se jedná o stejný příběh. Kniha i film to podávají jak nejlépe umí a to, že v knize to sice je třeba podrobnější ale ve filmu ne, tak to nedělá z filmu ten špatný nebo horší. Film má nejspíš zase něco jiného, co v knize nenajdete, jen to přehlížíme..

Pokud mohu vzít pro srovnání třeba filmy a knihy Harryho Pottera tak bych řekla, že to je ten případ, kdy se filmy povedli, o knihách samozřejmě nemluvím, ty jsou dokonalé. Myslím si, že svět popsaný v knize, se na filmová plátna povedlo převést kvalitně a proto jsou také tak oblíbené.
Jako další příklad, třeba Vampýrská akademie. Ano, natočili jen první díl ale do detailu se drželi knižní předlohy. Mě se film líbil, jen mi třeba nesedlo určité obsazení ale to nemění nic na tom, že děj podali skvěle. Přesto byl dost odsuzovaný protože se fanouškům nelíbilo právě to zmíněné obsazení.

Chtěla jsem tím vším říci, že se film s knihou zase tolik porovnávat nedají. Každý má své přednosti a záleží jen na nás, kterým mi dáme přednost a které se nám budou líbit víc.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 26. března 2018 v 18:52 | Reagovat

Je pravda, že niektoré filmové adaptácie sú vydarené a iné nie, našťastie to obvykle beriem ako samostatné prvky :D Ale napr. pri HP a Pánovi prsteňov sú filmové adaptácie skvelé a tieto príbehy sú pre mňa veľmi prepojené :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama