Kam ve Znojmě

19. července 2017 v 13:53 |  Moje téma

Zdravým všechny, co zabloudily na můj blog. Opět jsem se odmlčela na delší dobu, než jsem chtěla. Ale dnes tu pro Vás mám článek o Znojmě.
Proč zrovna o tomto městě? Byli jsme tam minulý týden na dovolené a tak bych ráda sepsala pár postřehů, které se třeba někomu budou hodit.

ZNOJMO - KRÁLOVSKÉ MĚSTO

Ve Znojmě, tedy celkově na Moravě jsem byla prvně. Znojmo je královské město, leží nad řekou Dyjí a je to centrum vinařství. Má i historické centrum, kde můžete navštívit řadu kostelů nebo krásných vyhlídek.

Co se týče památek, navštívit můžete Znojemský hrad u kterého je i rotunda sv. Kateřiny. Byli jsme se tam podívat. Rotunda je krásná stavba, postavená na dobrém místě. Je od ní výhled na znojemskou přehradu, na řeku a část města. Výhled se mi líbil, avšak v samotné rotundě jsme nebyli. To platí i o hradu.
Trochu mě mrzelo, že tam probíhaly zrovna rekonstrukce a to i na nádvoří před hradem, což kazilo celý dojem. Věřím ale, že po rekonstrukci to tam bude pěkné.

Znojmo má i několik kostelů, které jsou velké (jak jinak =D), krásné ale jelikož mě náboženství moc nebere, tak jsme do žádného nezavíraly. Vlastně byli jsme na malém ochozu u kostele sv. Mikuláše a hned vedle byla kaple sv. Václava. Tak do ní jsme nakoukly. Výzdoba byla samozřejmě bohatá, oltář byl obrovský a bohatě zdobený a kaple byla prostorná.


Dále určitě za navštívení stojí znojemské podzemí. Podzemí je velké, má na prohlédnutí několik tras. My jsme šli tu klasickou trasu, která trvala hodinu a měla jen pár kilometrů. Vy však můžete navštívit i adrenalinové trasy, které jsou tři. Je mezi nimi rozdíl v tom, že každá trasa je jinak náročná a dlouhá. V té třetí dokonce lezete po kolenou, prolézáte malými štěrbinami ajn. Doporučovala bych nějaké adrenalinové trasy, jelikož ta klasická cesta, která Vás vezme do podzemí je trochu nudná. Je tam pár výklenků, které mají vyzdobené avšak jinak jsou to většinou holé stěny a prázdné komůrky.

K poslední památce, kterou jsem navštívila je Znojemská radniční věž. Nelze ji přehlédnou, stojí v krásné uličce (podle mě jediné pěkné uličce), kde můžete navštívit pár krámků a kavárnu. Ulička ve které je, pojí dvě náměstí, na kterých tedy pro mě nebylo až tak nic zajímavého (přišli mi moc prázdné). Sama radniční věž je pěkná stavba, vyjít schody netrvá dlouho a je z ní pěkný výhled na město.


Co bych ještě doporučila, byla jízda vláčkem, kterým projedete vlastně celou historickou část, uvidíte ty známější památky a poslouží jako takové první porozhlédnutí, kam se vlastně vydat. Jízda stojí 70 Kč a je to pomalu na půl dne.JÍDLO, JÍDLO A ZASE JÍDLO

Co se hospod a restaurací týče, byli jsme ve třech dohromady. Ostatní dny jsme jedli mimo Znojmo. Rozhodně bych doporučila restauraci U zlaté konve. Byli jsme tam první den a jídlo bylo dobré, obsluha příjemná a cenově to vůbec nebylo špatné.
Kam rozhodně zajděte je ale hospoda s názvem HoZpoda, je na Masarykovu náměstí a vaří výborně. Byli jsme tam dvakrát a pokaždé jsme si pochutnaly. A mají dobré domácí limonády.


OKOLÍ ZNOJMA

Když budete ve městě nebo poblíž nesmíte si nechat ujít Vranovskou přehradu/vranovskou pláž. Pokud budete mít počasí, můžete se vykoupat, projet na lodičce či šlapadlu. Ale také můžete jít na vyhlídkovou plavbu nebo se nechat lodí přepravit na hrad Bítov, kam jsme jeli my.
Také je tam samozřejmě občerstvení v podobě restaurací, kde jsme si například dávali večeři. Rozhodně stojí zato, se tam jít alespoň podívat.
A pak je to Vranov nad Dyjí, kde je krásný zámek, který stojí na skále a je to úchvatný pohled, když přijíždíte. Zámek i prohlídky byli krásné, jen nádvoří opět v rekonstrukci. Avšak to je to jediné, co ve městě podle mě stojí za to. Jelikož je to malé město a kromě zámku tam snad jiná památka není.


ZNOJMO, VIDÍM TĚ DVOJMO

Znojmo není špatné město, najdete tam krásná místa, dobré jídlo i pití. Avšak přišlo mi trochu prázdné. Má snad tři náměstí, která jsou sice pěkná ale nic kromě restaurací tam není, což je podle mě škoda. Z celého týdnu jsme tam byli tři dny a přišlo mi, že kromě památek, které se dají za dva dny projít se tam nedá nic jiného dělat.
Okolí je pěkné, každý si tam najde podle mě to své. Já jsem čekala trošku více, líbilo se mi tam ale že by mě tam něco táhlo zpět, to se říci nedá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama