Beltine aneb pálení čarodějnic

30. dubna 2017 v 10:48 |  Moje téma

Když už jsme oslavili Samhain neboli Halloween a přivítali tím temnou část roku, tak bychom dnes měli přivítat a oslavit světlou část roku, tedy Beltine. Svátek Beltine je spojován s ohněm, očistou a samozřejmě ochranou pro nadcházející léto. Část roku, která je důležité hlavně pro úrodu.

Ale než začnu s tím, co se oslavuje svátkem Beltine, chci říci, proč jsem se pustila do tohoto článku. Určitě víte, že mám ráda Halloween (podle keltů Samhain) a že mám ráda většinu věcí, co se točí kolem magie a různých nadpřirozených věcí.
A dnes se všichni chystají na večer, kdy se budou pálit čarodějnice u velkých ohňů, kde samozřejmě nebude chybět i nějaká ta zábava. Tak jsem si řekla, že bych o tom mohla něco zjistit, proč se lidé takhle scházejí a upalují symbolicky čarodějnice.
Svátek Beltain nebo Baltine v překladu prý zářící oheň se slaví 30. dubna a je to protipól právě Samhainu a zastupuje světlou část roku, kdy se po zimě vše očišťuje od zlého a připravuje na nacházející úrodu, kterou má zároveň i ochránit.
K takové oslavě samozřejmě patří různé rituály, tance a zpěv. Je to radostný svátek, který kromě očisty a ochrany slaví také síly plodnosti. Je to proto také svátek milenců, který se v ten večer zasvěcovali do tajů lásky. Proto je to také spojené s prvním májem, který mi oslavujeme polibkem pod rozkvetlou třešní, což symbolizuje lásku.Jsou to takové maličkosti, které se dodržují do dnes. Jako právě polibek pod třešní ale může být i pod rozkvetlou jabloní, stavění májek a pálení tzv. čarodějnic.

Proč vůbec pálení čarodějnic, když Keltové žádné čarodějnice nepálili? Těchto radovánek a oslav využila církev a tak trochu to upravila (překroutila) podle svého. Jelikož tato noc byla považována za magickou, tak se věřilo, že se čarodějnice scházejí a pořádají sabaty. A lidé se chtěli samozřejmě ochránit a tak pálili ohně, aby je spatřili a případně je rovnou upálili.


(Prosím Vás netvrdím, že to tak opravdu bylo, pověř a různých vysvětlení proč se to tak dělo je mnoho!!! Každá kultura to měla jinak a věřila něco jiného. Toho mám spíš co se týče keltských tradic a zvyků a ještě je to hodně zkrácené)

A jak budete dnešek oslavovat vy? Chystáte se na nějaké pálení čarodějnic nebo budete v klidu domova?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Nikola Nikola | Web | 1. května 2017 v 14:51 | Reagovat

Měla jsem s přítelem Beltaine se vším všudy....

2 Rogue Rogue | Web | 7. června 2017 v 23:49 | Reagovat

Moc pěkný článek :) Velice mě těší, když se lidé zajímají o původ tradic a důvod jejich dodržování.

Čarodějnice nijak extra neslavím, bydlím ve městě a nemám tak bohužel možnost zajít posedět k nějakému ohýnku :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama