Prosím nerušit, mobilní pauza

24. května 2016 v 21:20 |  Moje téma


Vím, že je to dlouho, co jsem se neozvala. Nezapomněla jsem na blog ani na blogy mých affs a rozhodně nehodlám s blogem skončit. Jen se toho sešlo víc a má organizace času je děsivá.


Každopádně jsem dneska četla časopis a zaujal mě tam článek s pohledem na dnešní komunikaci mezi lidmi. Ano, byli tam narážky na mobily, facebook, instagram a jiné podobné aplikace, díky kterým se víc věnujeme mobilům a virtuálnímu světu než reálnému okolí. A tak mě to přimělo se nad tím vším zamyslet a ráda bych se o to s vámi podělila.

Zaprvé bych chtěla říci, že jsem stejný mobilní maniak jako asi každý z nás dneska. Neustále tahám mobil sebou, kontroluji, zda mi někdo nenapsal nebo projíždím facebook či instagram. Na tu druhou stranu, nejste z toho někdy otrávený? Nebo unavený? Já ano.


Sice jsem ráda, když mi někdo známý napíše nebo si mám s kým psát anebo mít do čeho koukat, když zrovna čekáte na bus nebo nemáte zrovna co dělat. Ale jsou tu některé výjimky, kdy mi to začíná vadit a lézt krkem.
Například když jsme s kamarádkou v kavárně a máme si spolu povídat a místo toho máme venku telefony a koukáme do nich, místo abychom se věnovaly sobě. Všimla jsem si toho už dřív a popravdě si myslím, že je to špatné. Neříkám, když vám někdo napíše tak chcete odpovědět ale, když jste s někým venku tak vás mobil přeci nemusí zajímat. Máte se bavit spolu a ne jen sedět ve stejné místnosti ale vlastně spolu neprohodit ani slovo.


A když takhle někam jdete a rozhlédnete se kolem tak je to až děsivé jak všichni koukají do mobilů a jen menšina se obejde bez nich. Zrovna nedávno jsem projížděla městem, když jsem stála na semaforu a dívala se na ulici, jak tam chodí mládež a beze srandy, každý držel v ruce telefon a díval se do něj. Tak jsem si tak říkala, kdy tohle vlastně začalo? Kdy se vše začalo odehrávat ve virtuálním světě místo reality? A není to škoda?

Když si vezmete dneska i když cestujete, tak každou chvíli dáváte fotky na facebook i na jiné sociální sítě a sdílíte je s přáteli, což je samozřejmě fajn ale jak si pak užijete samotný výlet, když neustále sledujete, zda vaše fotka dostala like nebo přemýšlíte, zda by byla zrovna na tomhle místě dobrá fotka pro instagram.

Mně osobně vadí, že já dělám to samé. Prostě vás to vtáhne ani nevíte jak a než si uvědomíte, tak jste půlku dne proseděli doma sledováním sociálních sítí. Pak si říkám, zítra to bude jiný. Zítra půjdu ven, zítra si dám pauzu od mobilu a nakonec je druhý den večer a říkám si to samé jako předevčírem.

A tohle vše pak směřuje k tomu, že spolu lidi ani tolik nemluví osobně. Raději si napíšou. Já to vidím u sebe. Než abych někam zavolala a mluvila s dotyčným, tak napíšu zprávu. Když jsem s někým osobně a chtěla bych probrat určitě věci a mám z toho třeba strach tak mu to pak raději napíšu. Protože je to jednoduší, nevidíte si do obličeje tak že vše jde třeba zamluvit nebo můžete trochu zapírat, jak se doopravdy cítíte. A to je přeci špatné nebo ne?


Nevím, jaký na to máte pohled vy, ale já bych svůj postoj k trávení času na mobilu rozhodně chtěla změnit a hlavně omezit. Raději se budu věnovat blízkým osobám osobně než virtuálně. Raději s nimi budu trávit čas venku, než abych seděla doma za počítačem a psala si s nimi (pokud nejsem na druhém konci světa).


 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 7. června 2016 v 21:16 | Reagovat

Asi jsem jediná, kdo to nedělá :D Nebo aspoň ne moc. Jelikož mám starší model mobilu, tak se tam na wifi nepřipojím. A to je právě ten důvod, proč jsem si ještě nekoupila nový, vím že bych se od toho pak nehla :D

Mě ani taky neštve, že se lidi pořád koukají na Facebook nebo celkově na internet. Já to taky dlěám, zvlášť když se chci spojit s někým, kdo je daleko. Ale to co mě irituje je, že na někoho mluvím a on v půlce rozhovoru vyndá mobil a jde si zkontrolovat Facebook, to mám chuť střílet.

2 Terka Terka | E-mail | Web | 7. června 2016 v 23:03 | Reagovat

Jo, já si taky kolikrát říkám, kdy to vlastně začalo. Proč musíme tahat mobil všude s sebou? (Když se nám pak stejně nikdo nedovolá, jelikož máme ztlumený zvuk, aby nám každou vteřinu nepípaly upozornění, ze kterých hrozí infarkt? Nebo alespoň já ho mám proto ztlumený... :D) Je to strašné. Občas se přistihnu, že se v jedné chvíli rozhodnu, že si aktualizuji počet přečtených stran na Goodreads a pak budu třeba pokračovat ve čtení, jenže o malou chvilku později už projíždím Facebook... sakra, a přitom bych si klidně mohla číst! I na té autobusové zastávce třeba. :) I když jsem za svůj mobil ráda, jinak bych pravděpodobně začala natáčet videa až o dost později... nebo možná nikdy. Takže alespoň něco. :) No, a už mi zase bliká mobil, to je jak naschvál. A ne, nezvednu ho, ani se té zákeřné potvory nedotknu. :D Ať si klidně bliká do aleluja. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama