Březen - měsíc čtenářů

9. března 2016 v 12:09 |  Moje téma

Každý asi ví, že březen je měsíc čtenářů nebo knihoven. Knihovny tak mají spousty akcí, na které lákají čtenáře do knihovny. Nezapomínají ani na malé čtenáře a tak asi nejznámější akce pro malé je Noc s Andersenem. Tento nápad se mi líbí a škoda, že jsem se jako menší této akce neúčastnila (alespoň o tom nevím =D).


To že dnešní generace mladých moc nečte, není nic nového, přesto bych řekla, že to zase tak špatné není. Sice je dost lidí, kteří nečtou a je to opravdu škoda. Ale řekla bych, že lidí, co čtou pomalu ale jistě přibývá. A to je vidět už jen z toho kolik blogerů se zaměřuje na knihy a pomalu se to dostává i k youtuberům ( i když bych řekla, že zatím ještě ne tolik).


Podle mě jeden z problémů, proč dneska nechtěji mladí číst, je to, že knihy jsou dost drahé. A koupit si knihu za takové peníze, které se vám nakonec ani nemusí líbit, je na nic. To chápu. Od toho tu jsou ale knihovny, kde si knížku můžete půjčit, aniž byste si ji museli koupit. Navíc v knihovně se dá dnes kromě půjčení zúčastnit i různých akcí, jak přednášek tak třeba i výstav.
Chci tím jen říci, že je dost možností a je škoda toho nevyužít. Já osobně jsem knihovny už dlouho nenavštívila ale chystám se na to. Rozhodně vím, že neodejdu s prázdnou, protože to by byl skoro hřích. =D

A jelikož je tu ten březen, měsíc čtenářů, přemýšlela jsem, co mě jako čtenáři by se líbilo. Když jsem chodila na střední, tak jsme chodili na besedy a to se mi líbilo. Ráda bych zase na nějakou zašla. Nejvíce se mi líbili ty, které byli o cestování nebo besedy s autorem.
Líbí se mi i ten nápad kurzů pro seniory nebo třeba cizí jazyky. Ale co by se mi opravdu líbilo, je čtenářský klub. Takový ten, co vidíte v amerických filmech, že se sejde skupinka žen/kamarádek (ale nemusejí to být jen ženy) a povídají si o knížce, kterou přečetli. Líbí se mi to hlavně z důvodu, že by byla možnost probrat s někým knihu, kterou jste přečetli. Protože i když svůj názor řeknete v recenzi, tak si s někým o ní popovídat je něco, co mi chybí. Vám ne?
Proto se mi to tak líbí. Přemýšlela jsem, že bych něco takového založila třeba zde na blogu, ale jelikož sotva stíhám číst, tak bych asi za měsíc nestihla přečíst knihu, na které bychom se domluvili i když třeba by mě to postrčilo. =)

Co říkáte vy na takovýto klub čtenářů? A máte v plánu navštívit nějakou akci knihovny? =)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Sasha Sasha | Web | 9. března 2016 v 12:21 | Reagovat

mne sa myšlienka klubu čitateľov veľmi pači, viem si predstaviť sa do niečoho takeho zapojiť :) celkovo super članok! :)

2 Casion Casion | Web | 9. března 2016 v 14:50 | Reagovat

Nesúhlasím s tým, že mladí nečítajú, najmä v mojom okolí číta dosť ľudí, aj spolužiaci a tak :-) Podľa mňa to ani tak nezáleží od generácie, ako od povahy. Napr. môjho otca knihy bavili a čítal keď bol mladý a jeho brata nie a tak isto je to teraz so mnou a so sestrou :-)
Nápad s takýmito čitateľskými klubmi je super :D

3 Terka Terka | E-mail | Web | 10. března 2016 v 12:37 | Reagovat

Tuším, že ani já jsem se v době, kdy jsem mohla, Noci s Andersenem nezúčastnila... také mě to mrzí. Mohla jsem se setkat s jinými čtenáři a Harryho Pottera si přečíst dřív. :D

Také bych řekla, že co se týče čtení to už není tak hrozné a že čte mnohem víc lidí než četlo před několika lety. :) Myslím, že za tím není jen cena - kdo chce číst, zajde si do knihovny, kde zaplatí roční poplatek a číst může prakticky zdarma. Spíše za to můou filmy; to, že je člověk líný a tak... například moje mamka se ráda vymlouvá na to, že by četla, kdybych nečetla já, což je podle mého názoru fakt pěkná pitomost. :D Ach jo, ráda bych si s mamkou popovídala o nějaké knížce, jenže když přijde z práce, je tak unavená, že usne v křesle u televize...

Já chtěla jít na besedu před dvěma týdny - besedu o Literární denících. Bohužel jsem byla v tu dobu v Olomouci, a když jsem přijela, už to dávno skončilo... ráda bych si někdy na takovou besedu zašla. :)

Čtenářský klub by se mi také líbil. :) Nevím, jestli jsi už slyšela o projektu Čti jako Rory? Jedná se o stránku na Facebooku, kde autorka vybere knihy, které Rory v seriálu četla a třeba z pěti knih se hlasuje, která se v daném měsíci bude číst. Je to velmi sympatický projekt. :) Navíc se čtenáři můžou o dané knížce pobavit... :) Tento měsíc se například čte Jméno růže od Umberta Eca. :)

4 Ettelwen Ettelwen | Web | 12. března 2016 v 10:25 | Reagovat

[2]: Dovolím si s tebou nesouhlasit. Rozhodně je to generace a doba, ve které vyrůstají. Mám doma mladšího bratra, který miloval čtení, ale jak objevil "kouzlo" počítače, tak knihu neviděl, ani nepamatuji.
Tento problém také hodně souvisí s rodiči, kteří by děti ještě ani neměli mít, neboť na ně nejsou připravení, a aby od nich měli chvíli klid, dají jim telefon či počítač, ale takhle jsme my vychovaní rozhodně nebyli, a raději jsme si vzali knihu.

5 Katie Katie | Web | 12. března 2016 v 14:47 | Reagovat

[2]: V mém okolí právě mladí lidé moc nečtou a nebo spíše vůbec. Má kamarádka naposledy četla snad na základce a dnes dá raději přednost filmu a co se týče mě stejně starých holek v práci, tak bych řekla to samé.
Ale beru tvůj názor, každý to ze svého okolí zná a vidí jinak.

[3]: Ano, o projektu Čti jako Rory jsem slyšela i viděla na facebooku a přemýšlela jsem o zapojení. Ale mám takové tušení i když jsem neviděla seznam knih, že by se mi moc nelíbil a navíc, jak jsem psala, stejně moc opět nestíhám číst. Ale rada se na něj znovu podívám a třeba mu dám šanci.

[4]: Nevím, zda s tebou souhlasit ale máš pravdu. Záleží na výchově. Přesto moji rodiče třeba vůbec nečtou ale od mala nám knihy kupovali a předčítali nám. Já jsem přesto kouzlo knih objevila později a můj bratr ještě nedávno seděl jen u počítače a o knihy nezavadil ani pohledem a přesto teď čte sérii Hru o trůny.

Ono je to holt všude jinak ale i tak si myslím, že by knihy měli dostat větší šanci. =)

6 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 16. března 2016 v 20:06 | Reagovat

Besedy? Nevím jak je to v ostatních knihovnách, ale u nás besedy nejsou... teda vlastně jsou, ale nemají naprosto nic společného s knihami :(
Jinak souhlasím s tím, že čte víc lidí, než se zdá, ale přesto jich čte docela málo... a knihy jsou opravdu až moc drahé a knihovny ne vždy nabízejí vše, co si chce člověk přečíst.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama