Dean Koontz - Město

3. října 2015 v 14:42 |  Čtu..


Žánr: Román, Thriller
Nakladatelství: XYZ
Počet stran: 384 stran

Rok vydání: 2014


Obálka knihy nevypadá vůbec špatně, je taková tajuplná. Vystihuje název knihy, jelikož je tam zobrazené město a silueta postavy. Podle mě by měla být asi menší, aby znázorňovala dětskou postavu, ale to není tak strašná chyba. Jinak když přejedete prsty po názvu knihy a jménu autora, tak písmena jsou vyražená, tak že jakoby vystupují.

Celý příběh se odehrává z pohledu devítiletého kluka, který vypráví zpětně jako dospělý muž. Jonah, hlavní postava žije se svojí matkou a nezodpovědným otcem, který se k nim po nějaké době opět vrátil. Jonah zrovna v té době začíná hrát na klavír a jde mu to opravdu skvěle. Je nadaný a jeho mamka i dědeček se myslí, že z něj jednou vyroste slavný klavírista. Otec už tak nadšený není a ze začátku mu to nechce dovolit. Jonah ale pak pozná ženu, která mu řekne, že je duší města a má na starosti všechny, které ve městě žijí. Díky ní pak Jonah bude moci pokračovat hrát na klavír.

Celý spletitý příběh vlastně začíná tím, že Jonahova matka chytne jeho otce při nevěře a vyhodí ho z bytu a jejich života. Jonah k němu nemá žádný kladný vztah a je vlastně rád, že může být se svojí matkou sám, kterou má moc rád. Jednoho dne ve městě ale na svého opilého otce natrefí a schová se před ním. Když je bezpečné z úkrytu vyjít, zakutálí se k němu oko z plyšové hračky a Jonah si myslí, že je očarovaný a pozoruje ho. Proto ho vezme k sobě domů a zavře ho do krabičky, aby měl jistotu, že ho oko nebude moci sledovat.
Toho samého dne narazí v domě na novou příchozí ženu, kterou pozná ze snu, který se mu o ní předešlou noc zdál. Okamžitě pozná, že to není dobrý člověk a rozhodně se ji tajně sledovat, aby zjistil, co je zač. Jenomže ona ho přistihne a v noci se vkrade do jeho pokoje a vyhrožuje mu. Devítiletý Jonah se myslí, že musí být hlavou rodiny a musí se umět postarat o svojí mamku, tak si vše nechá pro sebe. Přesto najde svého přítele a spojence v sousedovi, kterého si později oblíbí. Jako jedinému mu vypráví o všem, co se mu nadále přihodí i to, co se mu přihodilo před tím a to, že se mu o té nové ženě v domě, zdál sen.
O několik dní později se mu zdál další sen, který mu ukazoval muže, Lucase, který zavraždil svoje rodiče. I jeho jednoho dne potká ve městě. Co ho ale překvapí ještě víc je to, že ho potká ve společnosti svého otce. Jonah tomu nemůže uvěřit, přesto se snaží zjistit, co mají v plánu. Když zjistí, že se chystají spáchat trestní zločin, snaží se přijít se svým sousedem na něco, co by je usvědčilo a poslalo je do vězení. Jedině tak by si pak Jonah připadal v bezpečí.


To ale vůbec nebude snadné a Jonah pozná, jak život může být nebezpečný, nespravedliví a že kdykoliv může o všechno přijít. Také ale pozná, že malá radost nebo přítel, který do života vstoupí na malou chvíli, může přinést radostné okamžiky a zanechat dobré vzpomínky.

Kniha se nečetla špatně, vlastně se četla dobře a řekla bych, že to i rychle utíkalo. Přesto mi tam ze začátku dost vadili zmiňované názvy skladeb a skladatelů, jelikož jsem většinou nevěděla, o koho jde nebo o jakou skladbu jde a bylo jich tam příliš mnoho. Sice se tam objevovali až do konce, ale ze začátku jich tam bylo nejvíce. Další mínus u mě kniha má za to, že má strašně moc zbytečných pasáží, bez kterých by se obešla a které mě tam nijak nezaujali. Autor tam popisuje často nezásadní chvíle, které vám k hlavnímu příběhu nic nepřidají a jsou tak zbytečné. Co se týče napětí, ani toho jsem se v knize moc nedočkala. Celý příběh je spíš vážný, jestli tam byla první napínavá pasáž až po nějaké sté stránce, tak nebyla nijak dlouhá. Napínavé, jak jsem si to představovala, to začalo být až pár kapitol před koncem a to bylo pro mě dost pozdě.
Ke konci mě tam dokonce jedna událost překvapila a to, jakou cenu Jonah musel za vše zaplatit. Popravdě jsem to vůbec nečekala, a i když to není nic dobrého, tak je to plus pro knihu, jelikož to byl pro mě zvrat.
Ještě jedna věc mi tam vadila a to, že se tam autor častokrát zmiňoval nebo spíš psal větu typu: To není nejhorší, co se odehrálo. To nejhorší teprve přijde. (Není to přesně věta, která se tam objevila ale příklad, toho na jaký způsob ty věty byli.) A já stále čekala, co se tam strašného stane, co se tam odehraje a stále nic nepřicházelo. Pokaždé, když tam nějaká taková věta byla, tak jsem očekávala nějaký zvrat a nedočkala jsem se. A po nějaké době mě to začalo štvát.

Nakonec bych asi dodala to, že i když kniha má 380 stran, tak ten zajímavý, napínavý příběh byste shrnuli možná tak do dvou stě stran, ani to ne. A to mě trochu mrzelo.

Příběh to jinak není špatný. Jsou tam pěkné ukázky toho, jak můžete získat přítele na celý život. Nebo jak je důležitá rodina ale hlavně, jak křehký je život a jak se vše může zvrtnout.

Ještě bych ráda vyzdvihla dvě věty, které mě v knize zaujali a zalíbili se mi a vždy si je vybavím.


,,Čekaly nás problémy, ale ty čekají vždycky. A než přijdou, je nejlepší žít s úsměvem."


,,Ať se stane cokoli, z dlouhodobého hlediska to všechno dopadne dobře."Je mi líto, že to není zrovna kladná recenze ale na to, co jsem se přičetla o autorovy, jak prý dokáže psát s humorem, napětím a mystičnem, mě tato kniha v tomto ohledu trochu zklamala.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 3. října 2015 v 23:04 | Reagovat

Tu knihu bych si i navzdory tvé recenzi přečetla docela ráda. Minimálně proto, abych zjistila, o čem je a jak by mě bavila. :) Ale vážně nedokážu odhadnout, kdy se k ní dostanu...

2 Katie Katie | Web | 4. října 2015 v 11:54 | Reagovat

[1]: Myslím, že by tě mohla bavit. Mě se navzdory těm vadám, co mi vadili, četla dobře jen to bylo dosti zamotané a vše tak dokonale propojené, že nevím, zda z té recenze je to alespoň trochu pochopitelné. =)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama