Koruna - Nancy Bilyeau

19. července 2015 v 22:07 |  Čtu..Kniha má nádhernou obálku, kterou mě upoutala na první pohled. Dovolím si říci, že je jednoduchá, přesto výstižná. K ději knihy se dokonale hodí.Kniha mě neupoutala jen obálkou ale i anotací, která slibuje příběh zasazený do tudorovské Anglie Jindřicha VIII. a tím nezklamala. Přiznávám se, že jsem čekala trochu jiný příběh, ale nemůžu říci, že bych byla zklamaná. Děj se mi líbil. Místy byl dost napínavý. Samozřejmě více až v v druhé polovině knihy. Možná by na někoho kniha moc rozebírala pobožnost a víru k Bohu. Mě to ani nevadilo, jen mi občas vadilo, že se většina děje odehrávalo v klášteře a bylo to takové mdlé. Přesto to bylo pochopitelné, jelikož hlavní hrdinka se měla stát jeptiškou.
Co se týče detektivní zápletky, tak jsem do konce knihy podezírala úplně jinou osobu, než se nakonec ukázalo. Docela mě to překvapilo. Od té postavy jsem totiž nečekala vraždění, spíš vlastní sebevraždu.
Začátek příběhu je trochu chaotický. Protíná se minulost a přítomnost. Trochu matoucí ale nakonec se to ustálí a je to dobré. Místy mi kniha přišla utahaná ale ne zase nudná. Jen bych některé věci uspíšila.

Celý příběh začal, když se Joana vydala na popravu své sestřenice. Přestože právě na to anotace láká, nakonec se to vše odehraje jen v prvních pár kapitolách. Joana chce jen být po boku své sestřenice před smrtí, ale nakonec se kvůli tomu ocitá v držení v Toweru. Tam jí několik měsíců v držení podrobují výslechu. Nakonec jí přijede vyslechnout sám biskup Gardiner. Ten jí pod výhružkou smrti jejího otce donutí přísahat, že mu pomůže najít Athelstanovu korunu, která má být schována právě v klášteře, kde se Joana měla stát jeptiškou. Nakonec jí propustí a společně ještě s dvěma bratry (mnichy) se vracejí do kláštera. Navzájem netuší, jaké úkoly jim Gardiner uložil.
Jelikož Joana svým útěkem porušila řeholy, jeptišky nejsou nadšené, že se vrátila zpět. Svůj nesouhlas jí dávají znát. Přesto všechno se snaží najít korunu, což se jí vůbec nedaří. Mezi tím se sbližuje s bratrem Edmundem, který s ní přišel z Toweru. Naopak z druhého bratra Richarda má špatný pocit. Ke všemu se začínají odhalovat tajemství kláštera a sester. Začne to tím, že umře matka představená a její dopis (který je důležitý pro její nástupkyni) se ztratí. Dále se v samotném klášteře stane vražda šlechtice, kterou musejí vyšetřovat královští vyšetřovatelé. Tím na sebe upozorní Cromwella, který po celém království ruší kláštery. Přesto všechno se Joaně nedaří korunu najít.
Nakonec se bratr Edmund, Joana a bratr Richard spojí a dohromady začnou pátrat po koruně. Konečně najdou nějaké důkazy o existenci, které je snad ke koruně dovedou. Edmund a Joana se pod falešnou záminkou vydají na cestu do jiného kláštera, aby zjistili vše o králi Athelstanovi a jeho koruně. Podaří se jim korunu najít? Má opravdu takovou moc?

Přečetla jsem první detektivní román a líbil se mi. Přestože to bylo místy utahané, líbil se mi styl autorčina psaní, zápletka i překvapivé odhalení. Jediné co mě naštvalo, byl konec. Sice vše dopadlo dobře, ale bylo to takové useknuté. Navíc jsem očekávala, že se vrátí k jednomu muži, kterého potkala a s kterým to vypadlo dobře (vím, že chtěla být jeptiškou, ale díky okolnostem to tak mohlo dopadnout). Nestalo se tak, což budu muset přežit. Jinak se mi kniha líbila a mám v plánu si přečíst volné pokračování s názvem Kalich.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 20. července 2015 v 9:47 | Reagovat

Súhlasím, obálka vyzerá naozaj veľmi pekne a tiež ma hneď zaujala :-) Obsahovo už menej, históriu mám síce rada, ale toto obdobie by mi zrejme až tak nesadlo :-) Každopádne dej vyzerá zaujímavo a som rada, že sa ti kniha páčila :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama