Girl Online - Zoe Sugg

21. června 2015 v 10:13 |  Čtu..

Jak se počítač dá stranou a nechá se jen kniha, hned jde všechno rychleji. Girl Online jsem měla rozečtenou a v týdnu jsem se k ní mohla vrátit. No a do konce týdne byla přečtená. Teď už ale k recenzi.

Začnu obálkou, protože ta se mi na knize líbí nejvíce. Upoutala mě hned na první pohled. Je krásná, taková holčičí a já z ní prostě nemůžu spustit oči. Myslím, že se ke knize hodí.


Celkově se mi kniha líbila. Četla se bez problémů. Je to asi opravdu kniha spíš na oddechové čtení a hlavně pro ty náctileté.

Penny je obyčejná holka, která si o sobě myslí, že je naprostý břídil a že by o ní žádný kluk nezakopl. Samozřejmě je zakoukaná do místního oblíbence Ollieho, který byl podle mě až moc sebestředný. S kamarádkou Megan, se kterou se často vídali, se odcizili a Megan pokaždé Penny jen shazuje. Navíc kam jde, tak jí potká nějaký ten trapas. Naštěstí má nejlepšího kamaráda Eliota, který ji podporuje a stojí při ní. Eliot byl vážně ukázkový kamarád, který při každém neštěstí byl u ní. Řekla bych, že byl jako druhý bratr. Ke všemu si založila blog, kde vystupuje právě jako Girl Online a sdílí se čtenáři své zážitky.
To byla vlastně druhá věc, proč jsem se do knihy pustila. Hlavní hrdinka má svůj blog. Bylo to milé a příspěvky byli fajn, jen komentáře, co pokaždé u článku přes noc měla, byli nereálné. Ale je to kniha, tak že to přejdu.
Penny ke všemu jejímu neštěstí začne od autonehody s rodiči trpět záchvaty paniky, což ji vše ještě komplikuje, a když se jí na školním představení stane ten nejhorší trapas, který díky internetu viděli snad všichni, situace se vyhrotí. Naštěstí rodiče mají v plánu jet pracovně na pár dní do New Yorku a tak Penny jede s nimi a samozřejmě nesmí chybět ani Eliot.
Hned druhý den, co jsou v New Yorku, se s Eliotem rozchází, jelikož Penny bude fotit zákulisí chystané svatby, kterou její mamka pořádá. Penny je totiž nadšená fotografka, která bez foťáku nikam nejde. No a právě v té chvíli potkává místního kluka Noaha, do kterého se později i zamiluje. Stráví spolu krásný den, kde zjišťují, že jsou pro sebe jako stvořený.
Noah mi byl sympatický, ničím se nedal zaskočit a byl milý. Přesto na něm bylo něco zvláštního, možná trochu tajemného.
Když se na konci dne loučili, mysleli si, že se vidí naposled, jelikož Penny měla příští den odlétat domů. Přesto byla z celého dne a hlavně z Noaha unešená a chtěla se pochlubit Eliotovy, který byl ale po celém dnu v New Yorku unavený a spal. Penny se tak se vším svěří na blogu se čtenáři a když Eliot zjistí, že to nejdříve neprobrala s ním, je trochu zklamaný. To je začátek krize jejich kamarádství. Do toho rodiče Penny oznamují, že se zdrží déle ale bohužel Eliot musí letět domů. Což je pro něj otřesná představa. A tak Penny zůstává s rodiči v NY sama, což jí vůbec nevadí. Jelikož nakonec stráví Vánoce právě s Noahem. Do konce pobytu je vše jako v pohádce. Na někoho asi moc přeslazené a dokonalé. I na mě to bylo trochu moc.
Vše se ale vyhrotilo návratem domů, kde Penny zjišťuje Noahovo tajemství a praskne tak i její anonymita na blogu a rázem jí všichni začnou v online světě nenávidět. Ke všemu s ní Eliot nemluví a ona se tak cítí ještě víc zraněná. Její panický strach tak nabírá obrátky, ale díky bratrovi se svému strachu nakonec postaví.
V její situaci bych asi nevylezla z domu, přesto by se to dalo určitě nějak zvládnout. Trochu mi tam bylo líto Eliota, jelikož od jeho návratu domů se o něj Penny moc nezajímala a na druhou stranu mě štval, protože bylo vidět, že jí její štěstí s Noahem moc nepřál a byl takový odměřený.
Nakonec se samozřejmě vše vysvětlilo. Penny se spolu s Eliotem udobřili a postavili se Megan a Olliemu. S blogem byla Penny rozhodnutá skončit a kniha se blížila tak rychle ke konci, že jsem se bála, že už se nebude řešit celé situace s Noahem.
Ke konci to bylo opravdu tak rychlé, že jste se nestačili divit. Jednou jsem měla u knihy na krajíčku, po druhý jsem se tam smála, právě když se Eliot obořil do Megan a Ollieho (dal mu přezdívku Selfíčko). Konec byl dobrý, jak jinak. Kniha se mi líbila a kdo má rád, takové sladké holčičí románky, tak si určitě přijde na chuť.


Taky se mi tam moc líbil Pennin poslední příspěvek na blogu, kde psala:

,,Pokaždé když umístíte něco na síť, máte volbu. Buď to může být něco, co přispěje k tomu, že bude svět lepší místo, nebo to může být naopak - a vy ten svět uděláte horším."
Girl Online


Na to, že to je autorčina prvotina, tak je to dobrá kniha. Co se týče samotné autorky, tak jsem ji do té doby vlastně neznala a to na vlogerky koukám i na zahraniční. A co se týče pomluv a spekulací o tom, že Zoe knihu vlastně nenapsala - je mi to tak nějak jedno. Kdyby ji osobně nenapsala, tak by ji přeci nevydávala za svou. Jasně, určitě jí spousta lidí pomáhalo ale já bych to zase tak neřešila.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Casion Casion | Web | 21. června 2015 v 17:47 | Reagovat

Obálka je naozaj pekná a páči sa mi, že v knihe figuruje blog, ale to je asi tak všetko, čo ma na knihe láka. Toto veľmi nie je môj šálok kávy, ako oddychovka to môže byť fajn, ale mňa to veľmi neláka :-)

2 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 21. června 2015 v 21:15 | Reagovat

Jen konec? Mě podle tvé recenze přijde, že je kniha celá zrychlená. No, uvidím až si ji přečtu :)

3 Terka Terka | E-mail | Web | 22. června 2015 v 18:22 | Reagovat

Kniha se dala číst, i když jak zmiňuješ, byla přeslazená a celkově by ji spíše ocenily náctileté holky, než někdo starší. Mně třeba v té části, kdy praskla Pennina anonymita na blogu, připadalo, že se chovala jako pštros, když dává hlavu do písku. Například, proč mazala ty stopy na blogu? Proč čtenářům hned neodpověděla? Proč ten článek nenapsala dřív? To byla ta chvíle, kdy se z toho měla vypsat, pak by se jí zajisté ulevilo dřív a nemusela by se tak trápit. :) Ale stejně jako tebe, i mě jedna část knihy rozplakala. Doopravdy rozplakala, nejen, že mi slzely oči jako obvykle. :D

4 naoki-keiko naoki-keiko | Web | 27. června 2015 v 11:22 | Reagovat

Mám ji půjčenou a budu ji číst ze zvědavosti, slyšela jsem na to různé nechvalné zvěsti, ale chci se o tom přesvědčit sama :) Hezká recenze.

5 Deina Deina | E-mail | Web | 13. července 2015 v 22:19 | Reagovat

Chci si jí hrozně moc přečíst, ale kdykoliv se naskytne možnost, zapomenu na ní...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama