Labyrint: Útěk – James Dashner

4. března 2015 v 11:04 |  Čtu..O knize:

Thomas se probudí ve výtahu a nepamatuje si nic kromě vlastního jména. Vynoří se do světa, kde žije asi šedesát dospívajících chlapců, kteří se naučili přežít v naprosto uzavřeném prostředí. Každých třicet dní se objeví nový chlapec. Původní skupina je už na místě asi dva roky a marně se snaží uniknout labyrintem, který obklopuje jejich životní prostor. Už se vzdávají naděje. Pak se ale objeví dívka v bezvědomí a jejich svět se začne měnit..


Je to kniha z Triologie. Další díly: Labyrint 2 - Spáleniště: Zkouška a Labyrint 3 - Vražedná léčba. A má být i čtvrtý díl, který objasňuje situaci před tím, než se dostali na Plac.
Můj názor:

JESTLI SE NEBOJÍŠ,
NEJSI ČLOVĚK

Na začátek chci říci, že jsem dříve viděla film. Knihu jsem si koupila až poté a věděla jsem o ní. Bylo mi jasné, že kniha nebude stejná a trochu se bála, aby se mi vůbec líbila. V knize je pár věcí jinak ale nic zase tak zásadního ve filmu nezměnili.


Přejdu k obálce. Já mám knihu s filmovou obálkou a jsem s ní spokojená (Tedy jen takový obal, pod ním je originál). Přijde mi vystihující a líbí se mi. Taková temnější, žádná vize dokonalé budoucnosti. A má opět taková křídla. To se mi začíná líbit na obalech. Používám je jako záložku. =)


(To jsou ty křídla jak jí řikám =D)

Já to budu trochu porovnávat s filmem. Doufám, že vám to nevadí.
Hned na začátek chci říci, že po příchodu Thomase na Plac jsou v knize ostatní chlapci dost protivný, nevrlý a hlavně neochotný. Ve filmu jsou příjemnější a snaží se vysvětlit hned základní otázky, které vás napadají, když se dostanete na takové místo.
Ze začátku jsem se moc neorientovala, kdo je kdo. Jelikož jsem zase hledala obličeje z filmu. Což se není čemu divit, když jsem dříve viděla film. Ale pak se tam postavy ustálily a bylo to dobré.
Kniha se mi četla dobře. Od začátku. Sice první dvě kapitoly nebyli nějak super zajímavé, ale měla jsem to hned přečtené a pak jsem se nemohla od knihy utrhnout. Celkově kapitoly nejsou nijak dlouhé, spíše kratší. Tak že se mi přišlo, že to rychle utíkalo.

Kniha vlastně začíná tím, že Thomas vyjede v kleci a objeví se na Place, který je obehnán zdí. Je tam spoustu chlapců, kterým není víc jak osmnáct let. Thomas je vyděšený, jako asi každý, kdo se tam prvně objevil. Ze začátku nic nechápe a snaží se dopátrat, kde je a proč. Nikdo však není ochotný mu to sdělit. Jak jsem už psala, i mě otravovalo, jak se ostatní chovali. Nedivím se jim ale vždy ho tak odpráskli. I já bych chtěla znát odpovědi.
Po Thomasově příchodu se ale začne vše měnit. Druhý den v kleci pošlou dalšího nováčka. Tentokrát to ale není chlapec jako vždy. Je to první holka, která se objevila na Place. Všechny jsou vyděšený, nechápou, co se stalo. Ke všemu přinesla zprávu, která je znepokojuje.

VŠECHNO SE ZMĚNÍ.
TA JE POSLEDNÍ. ÚPLNĚ.


Každý měsíc ve stejné době posílají dalšího nováčka a zásoby. A teď poslali dívku a má být úplně poslední. Nikdo z toho nevidí nic dobrého.

Thomas se pomalu začíná seznamovat s Placem a dostávat odpovědi na to, co je za stěnami Placu. Labyrint. V noci nikdo nesmí ven. Můžou tam jen ve dne běžci, kteří se snaží najít cestu ven. V noci totiž vylézají zlé potvory, Rmuti. Jejich setkání nikdo nepřežil. Zůstat v noci v Labyrintu je jasná smrt. Tak to všem vtloukají do hlavy. Až na den, kdy Thomas vběhne do Labyrintu, aby pomohl Albymu (první kluk na Place) a Minhovi (vůdce běžců) a všichni tři se nedostanou včas na Plac, než se brána zavře. Zůstanou přes noc a díky Thomasovi přežijí. A to není vše. Jako jedinému se podařilo přelstít Rmuta.

Někteří ho vidí jako hrdinu, někteří ho nemají rádi, protože porušuje pravidla a bojí se, co se může stát. Thomas má stále pocit, že musí jít ven do Labyrintu. Že ví, jak se dostat ven ale vzpomínky má vymazané jako všichni. Přesto se chce stát běžcem. Dívka je stále v kómatu.
Postupně se vše na Place začne hroutit. Všichni jsou vyděšení a vědí, že to je pro ně konec. Přesto zůstávají na Place. Do Labyrintu se nikomu nechce. Když se ale stane něco, co změní celý koloběh jejich života na Place, nebudou mít tolik možností. Thomas udělá něco nebezpečného, aby si vrátil vzpomínky. Pak už mají své životy ve svých rukou a zálěží
jak se rozhodnou.

Na co si vzpomene? Dokáže je Thomas a Teressa dostat ven? Skončí to, pokud se dostanou ven?


Celkově hodnotím knihu jako dobrou. Líbila se mi. Bylo to napínavé a zajímavé. Konec samozřejmě otevřený.
Rozdíly s filmem tam určitě jsou. Například v knize říkají, že jim na Place nikdy neprší a ve filmu pršelo. Taky tam byl rozdíl v letech, jak dlouho jsou na Place.


Dívala jsem se a ani jsem nepsala recenzi na film, tak bych klidně mohla ale, jelikož je to na stejný způsob jako kniha, tak ještě uvidím. =) Co myslíte vy?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 4. března 2015 v 16:37 | Reagovat

K té knize jsem se ještě nedostala, ale určitě bych si ji chtěla přečíst. Sama si někdy říkám, jestli někdy nastane okamžik, kdy si řeknu: "Já nemám co číst." :D A mám strach, že taková chvíle nikdy nenastane. :D

Pěkná recenze. :) Záleží na tobě. Jestli máš nějaké postřehy k filmu, co jsi neřekla u recenze na knihu, tak napiš i recenzi na film. :) Ale jak říkám, podle toho, jak se ti chce. :)

2 Casion Casion | Web | 4. března 2015 v 18:28 | Reagovat

O knihe som už toho dosť počula, vyzerá to zaujímavo a celkom rada by som si to prečítala, film som ešte nevidela :D

3 Katie Katie | Web | 4. března 2015 v 18:52 | Reagovat

[1]: To je ale dobře ne, že máš vždy co číst. =) Co by si dělala kdyby ne? =D To by bylo horší.

4 Terka Terka | E-mail | Web | 4. března 2015 v 18:54 | Reagovat

[3]: Jo, to je fakt a já si nestěžuji, jen kdybych se konečně dostala k těm, co jsem si koupila před rokem. :D Místo toho čtu přednostně knížky z knihovny, recenzáky... a všeho čím dál víc přibývá. :D

5 Kristýna Kaderová Kristýna Kaderová | E-mail | Web | 7. března 2015 v 16:21 | Reagovat

Vážně už bych se měla přečíst knihu a podívat se na film... proč m ivšechno tak dlouho trvá? :D

Jak se ti bude chtít :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama